Atak kolki nerkowej to dolegliwość, która jest kojarzona przede wszystkim z ogromnym bólem. Związane jest to z faktem, iż utworzone w drogach moczowych złogi, czyli tak zwane kamienie, zaczynają się przesuwać w dół ciasnych moczowodów. W efekcie pacjenci muszą się zmierzyć z dużym dyskomfortem zwłaszcza, że ból ten jest porównywany z tym, jaki odczuwają kobiety podczas porodu. Jak zatem wygląda leczenie kolki nerkowej?

Jak leczona jest kamica nerkowa?

U większości pacjentów atak kolki nerkowej jest spowodowany przesuwaniem się wzdłuż moczowodu niewielkich kamieni do 5 mm. Oprócz bólu, nie występują zwykle dolegliwości towarzyszące. Wówczas wystarczające jest przyjmowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych, które rozluźniają mięśnie ściany dróg moczowych. Pacjenci powinni też wypijać duże ilości płynów, około 3-4 litrów na dobę, co przyśpieszy wydalenie kamienia.

Jeżeli nasilenie dolegliwości związanych z kolką nerkową jest duże, można udać się do lekarza, który przepisze pacjentowi silniejsze leki oraz zleci wykonanie badania obrazowego i badań laboratoryjnych. Do specjalisty należy się także zgłosić, gdy kolka nie ustępuje pomimo przyjmowania leków lub gdy jest to pierwszy epizod tego schorzenia. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby zachować wydalony przez pacjenta kamień moczowy. Dzięki temu, możliwe będzie określenie jego składu i wskazanie przyczyny jego powstania.

Dieta w kamicy nerkowej

Jeśli naszym problemem jest kolka nerkowa dieta jaką należy stosować zależy od jej rodzaju. U pacjentów najczęściej występuje kamica moczanowa, szczawianowo-wapniowa, fosforanowo-wapniowa i fosforanowo-magnezowo-amonowa. Istnieją jednak pewne ogólne zalecenia dla wszystkich osób, które miały okazję doświadczyć już epizodu kolki nerkowej. Pacjenci powinni przede wszystkim odpowiednio się nawadniać, wypijając dziennie ponad 2 litry płynów. Bardzo ważne jest też picie przed snem, gdyż pozwala to rozcieńczyć gromadzący się w nocy mocz. Należy również ograniczyć używanie soli kuchennej oraz spożywanie produktów, które zawierają jej duże ilości.